7ε Course Participants

 

Participants of 7Epsilon course in Chandigarh, India in July 2015

Participant Name

Company Name

V. S. Raghavaraju

Nectar Life Science

Karun H. Sharma

NABCB, Quality Council of India

Ajay Kumar

M/S Madhav Group. Mandi Gobind Garh (P.b)

Tilak Sharma

Madhav Group of Industries

Dr. Suman Kant

PEC University of Technology

Dr. D. R. Prajapati

PEC University

Rahul Vaishya

PEC University of Technology

Dr. Rajesh Kumar

UIET, Punjab University

Dr. Amit Chauhan

UIET, Punjab University

Twinkle Bedi

Dr. Sanjeev Gautam

Punjab University

Dr. C S Jawalkar

PEC University of Technology

J. D. Sharma

PEC University of Technology

 

Participants of 7Epsilon course in Coimbatore, India in August 2015

Participant Name

Company Name

R. Rajapriya

M/s. Virgo Valves & Controls (P) Ltd.(Emerson)

S. Sudhakar

M/s. Virgo Valves & Controls (P) Ltd. (Emerson)

S. Murugavel

Bakgiyam Engineering P Ltd

D. Velkumar

M/S Aquasub Engineering

Siva Prabhu

M/S Aquasub Engineering - Foundry Div - II

D. Rajendran

Flowlink Systems (P) Ltd

Mohan Raj. T

Amex Irons Pvt Ltd

V. Karunanithi

Amex Alloys Pvt Ltd

Bharathi. V

Alphacraft Pvt Ltd

S. Saravanan

Larsen & Toubro Ltd. Foundry Business Unit

N. Arunkumar

Larsen & Toubro Ltd. Foundry Business Unit

Rajkumar B.

Larsen & Toubro Ltd. Foundry Business Unit

M. Selvaraj

M/S. Indoshell Cast (P) Ltd

S. Murugan

M/S. Indoshell Cast (P) Ltd

P. Mayakrishnan

Autoshell Casts private Ltd

N. Kirubakaran

Autoshell Casts private Ltd

G. Rajendran

Sandfits Foundries Pvt Ltd

R. K. Raj

Sandfits Foundries Pvt Ltd

 

Participants for AFS-CNY's 7Epsilon course in Syracuse, NY, USA in April 2015

Participant Name

Company Name

David Stimson

Casting Techniques Corp AFS-CNY Chapter USA

Sadmir Brkanovic

Frazer and Jones Co USA

Noel Ebner

Frazer & Jones Co USA

Brad Wiler

Goulds Pumps ITT USA

John Lisi

Goulds Pumps ITT USA

Tim LaRocque

Goulds Pumps ITT USA

Kelly E. Boyle

Pinnacle Manufacturing Co USA

Cheryl Vanson

K & H Precision Products Inc USA

Rich Parham

K & H Precision Products Inc USA

 

Participants for ICME's 7Epsilon course in Birmingham, UK in September 2014

Participant Name

Company Name

Piotr Adamczyk

WSKRZ Poland

Rafal Rynasiewicz

WSKRZ Poland

Grzegorz Podkalicki

WSKRZ Poland

Abdurrahman Ileri

MAKIM Makina Teknolojileri San. Tic. A.S. Turkey

Richard Heath

Cast Metal Federation UK

Olivier Adam

Consolidated Precision Products Corp Belgium

Pascal Moinnet

Consolidated Precision Products Corp Belgium

Thierry Baucourt

Consolidated Precision Products Corp Belgium

 

Participants for 2013 7Epsilon course in Sweden

Participant Name

Company Name

Peter Bengston

Hackås

Anders Johansson

Volvo

Arne Wiréhn

Lundbergs

Edward Theiss

Vestas

Henrik Borgström

Swecast

Salem Seifeddine

Swecast

Bo Mattsson

Fundo Components

 

Participants for 2013 7Epsilon course in Poland

Participant Name

Company Name

Jacek Lichtor

Odlewnia SILUM Sp. z o.o. w Opojowicach

Zbigniew Koper

Sławomir Kordas

Piotr Tkaczewski

Piotr Tkaczewski

Alpha Technology Sp. z o.o. S.K.A. Ciśnieniowa Odlewnia

Maciej Balicki

Łukasz Makuła

Michał Balicki

Magdalena Kasprzyk

Metalodlew Krakow SA

Robert Czaja

INCAST sp. z o.o. Bolesław

Angelika Justyniarska

Dariusz Jach

Huta Buczek Sp. z o.o. Sosnowiec

Huta Buczek Sp. z o.o. Sosnowiec

Łukasz Marzec  

Krakowskie Zakłady Odlewnicze ZREMB SA

Przemysław Żyła

The Specodlew Enterprise of Foundry Innovation Ltd.

Artur Dydak

The Specodlew Enterprise of Foundry Innovation Ltd.

Piotr Dudek

Foundry M&R

Marcin Brzeziński

AGH University of Science and Technology

Marek Kranc

Marcin Małysza

Katarzyna Perszewska

Jerzy Zebrowski

Michał Wójcicki

Janusz Faber

Tomasz Dudziak

Rafał Nowak

Marcin Latałło- Anulewicz

Andrzej Karpisz

Krzysztof Jaśkowiec

Jacek Przybylski

Foundry Research Institute

 

 

 

Participants for 2013 7Epsilon course in Spain

Participant Name

Company Name

Fermin Martin

Fagor Ederlan

Ignacio Arizmendiarrieta Landa

Magotteaux

Maite Rodriguez

FEAF

Emilio Carrasco Nogales

Gestion Asesores & Auditores

Isaac Casanellas i Cantos  

Funderio Condals, S.A.

Jose Luis Vaguero

 

Patricia Caballero

Tecnalia

José Carlos García

Tecnalia

 

Participants for 2013 7Epsilon course in Pune, India

Participant Name

Company Name

Vinayak Jotiram Chikorde

Sachin Baburao Khot

Ravi Dhoot

Shriniwas Engg & Auto Components Pvt Ltd.

Jitendra Vilas Akkalkotkar

Abhijit Achyut Patil

Menon & Menon Ltd

Narayana G.

Sabari Kanth. P

General Motors

Bhave Milind Govind

Rajendra Vishnu Newadkar

Ghatge Patil Ind Ltd.

Perumal

B. Sadanandam

Synergy Green Industries Ltd.

M.K. Bhattacharya

Pathak Mukund Dattatraya

Birla Precision Technologies Ltd (foundry division)

Upendra Desai

Abhijeet Namdeo kharade

Kirloskar Oil Engines Ltd.

Rajesh M. Arekar

Sound Castings Pvt Ltd.

Khedkar R.K.

Kores Ltd.

Vidyadhar Bhirangi

Fenace Auto Limited

Parag Kulkarni

CES Ltd.

Yogesh Ghorpade

Bhagyashree Enterprises

J V Patankar

MPM Pvt Ltd.

Saurabh M. Mohta

Truform Techno Products Ltd.

 

 

 

 

 

Participants for 2013 7Epsilon course in Chennai, India

Participant Name

Company Name

A. PARI

Mr. K. MUTHUSINGAM

CRP (INDIA) PVT LTD

R. RAMSHARAN

N. SENTHILKUMAR

C. BASKARAN

R. PALANIVEL

BRAKES INDIA

S. SURESH

S. ANANDH

S. PERUMALSAMY

SAC ENGINE COMPONENTS PVT LTD

SRIRAM SIVARAM

KANNAN R. IYENGAR

D. VENKATESWARLU

B. VIJAYA CHANDIRAN

P. PRATAP

P. THUKARAM

P. SARAVANAN

MADRAS ENGINEERING INDUSTRIES

V.V. CHANDIRASEHAR

SELVEE ENGINEERING SERVICES

VEDANTH S.

SREENIVASAN

FACPL

BAKUL M. SHAH

BM WAY AUTO

CH. SRINIVASARAO

D. MUNICHANDRIAH

NELCAST

GOUTAM SUTRADHAR

JADARPUR UNIVERSITY

 

Participants for 2013 7Epsilon course in Coimbatore, India

Participant Name

Company Name

K. Selvaraj

Sandfits foundries (P) Ltd

K. Pasupathy

Sandfits foundries (P) Ltd

V. Arumugam

S. Paramasivan

Larsen & Toubro Limited

S. Sethuraman

M\S Stride Autoparts

Randhir Kumar Singh

AIL(KACL) Palwal

G. Ravindragopal

G . Vasantakumar

Dhana Balan

M/S Flow Link system (P) Ltd

P.S. Arun

Vee J Pee Aluminium foundry

Sivaraj. S.

CRI Pumps Pvt Lt( Unit: Metech Castings)

C Manojkumar

Ultimate Alloys pvt Ltd

J. Venkatesh

W. Elwin Leford

G. Sivakumar

VR Foundries

N. Gajendran

Bright Castings

Aravind Srinivasan

Karthikeya Industries

V.R. Arunkumar

G. Radhakrishnan

Pragadeesh.C

P. Shanmugam

M. Kauseelan

Ranba Castings Ltd

S. Senthil kumar

Suresh.ks

Su. Panjalingamoorthi

Rajasekan.S

Integra Automation Pvt Lt, Foundry Division

A.palanisamy

C.S.Sandru

Aquasub engineering Unit 4, Foundry division

R. Rajkumar

T.D.BHASKAR

Jothi Microcast Pvt Ltd

P.Periannan

Magna Electro Castings Ltd.

A. Asokan

Texmo Industries

G. Chandran

Ravi. S

Eltex Super Castings

.